Výživový poradca

Kto to teda je, ten výživový poradca?

Výživový poradca je človek ako každý iný, abšak disponuje znalosťami v oblasti stravovania, fungovania ľudského metabolizmu, biológie tela a jeho fyziológie. Má znalosti o nutrickej obsahe jednotlivých potravín a ako tieto látky obsiahnuté v potravinách pôsobia na ľudský organizmus a podobne. Musí vedieť správnou metodikou odhadnúť človeka a vedieť mu doporučiť nielen vhodné zloženie stravy, správnu pohybovú aktivitu a prípadne i doplnky stravy.

Výživový poradca dokáže pomôcťTíto výživoví poradcovia sa stali súčasťou spoločnosti a väčšina má za sebou množstvo skúseností, spokojných klientov, zmenených ľudských osudov… Nič však nie je dokonalé a v poslednej dobe sa s výživovými poradcami roztrhlo vrece a tým významne vzrástol aj počet šarlatánov v oblasti výživového poradenstva.

Samozrejme netreba naletieť podvodníkom a overiť si čo Vám kto hovorí, prípadne aké prípravky Vám ponúka. Základnými črtami správnych výživových poradcov sú pestré výživové plány, jedálničky, prípadne doplnky založené na prírodnej báze. Ponúka Vám reálnu redukciu váhy nie príliš rýchlu, neschudnete 10kg za týždeň.

Výživový poradca vs. odborník

Mnohí výživoví poradcovia boli vytvorení priemyslom na výživové doplnky a doplnky stravy. Títo väčšinou mladí a ambiciózni ľudia získali akýsi certifikát a začali radiť samozrejme za poplatok ľuďom ako znížiť váhu, ako lepšie spávať a pod. Výživa ľudí sa študuje, nikto predsa z neba študovaný nepadl. Nečíta sa v 1 knihe, ani sa vedomosti o výžive nedajú získať absolvovaním nejakého školenia s ukončením v podobe certifikátu. Veď je to hlúposť. Ako sa môžete vôbec baviť s človekom, ktorý nemá poznatky z fyziológie, biochémie, toxikológie, hygieny potravín a v neposlednom rade z psychológie. Nie je možné, aby Vám niekto rozprával o zdravej výžive ak nepozná klinickú výživu. Sú to základy, taký poradca nevie nájsť súvislosti, nevie správne ani odtypovať a vyšetriť človeka, nie to mu radiť ako to “zaručene” má byť ” radí odborníčka na výživuIng. Petra Pavuková zo spoločnosti Healthy Way (www.chudnutieonline.sk). Preto si radšej 2 krát rozmyslite komu zveríte svoje telo, stravu prípadne chudnutie. Na slovensku existuje veľa kvalitných odborníkov odborníkov.

 

Zdroj: Ing. Petra Pavuková www.chudnutieonline.sk.

YOUR COMMENT