Redukčná diéta

Redukčná diéta je základom nielen pre zdravé chudnutie, ale aj pre zmenu Vášho doterajšieho stravovania.

Nečakajte, že schudnete hneď 5 kilogramov za týždeň. Redukčná diéta je diéta, kde chudnete menej, vačšinou 0,5 – 1 kg týždenne, na druhej strane si však Vašu váhu dlho udržíte. Nedôjde tak ako u väčšiny diét a zázračných jedálničkov k jojo-efektu.

Nejedná sa o rýchlu hmotnostnú zmenu, ktorú si všimnete za týždeň alebo dva. Mali by ste si z toho zobrať základné pravidlá, ktoré budete dlhodobo dodržiavať. Len takto si váhu môžete udržať a nemusíte sa obávať návratu vyššej váhy. Nebojte sa, že sa jedná o obmedzovanie. Dôležité je nezdravé pokrmy obmedziť a nahradiť ich zdravšími variantami a pritom nezabudnúť na pravidlá. Výhodou redukčnej diéty je, že je vhodná aj pri tehotenstve, ale aj pre deti. Nepočítajú sa kalórie, ale chudnete zdravo.

Redukčná diéta – prvých šesť pravidiel:

Tento spôsob stravovania nie je o tom, že by ste mali hladovať a jesť iba nejaké obilia. Práve naopak, strava musí byť pestrá a hlavne pravidelná. Treba si osvojiť a naučiť sa základné pravidlá.

 • Jedzte pravidelne po 2 – 3 hodinách v malých porciách – pravidelná strava je základ, ktorý ukáže organizmu, že si nemusí ukladať zásoby na neskoršiu dobu.
  Jedzte dostatok bielkovín a kvalitných sacharidov – najvhodnejšie bielkoviny sú: chudé mäso, ryby, syry, jogurty, mliečne výrobky či vajcia, vhodné sacharidy sú: celozrnné a ražné pečivo, celozrnné obilniny, cestoviny či ryža. Nezabúdajte, je to redukčná diéta – neobmedzujúca.
 • Mäso si vyberajte chudé – z mäsa pri príprave odkrojte viditeľné tučné kúsky, z kurčaťa kožu a všeobecne si kúpte chudé hovädzie, kuracie, morčacie či zverinu. Z bravčového je vhodná panenka, ostatné druhy bravčového mäsa sú príliš tučné a pre redukčnú diétu nevhodné.
 • Nezabúdajte na konzumáciu rýb, pretože obsahujú zdravé tuky. To sa týka ale iba tučných rýb, medzi ktoré patrí losos, tuniak, makrela alebo sardinky.
 • Jedzte dostatok zeleniny – ku každému jedlu si dajte čerstvú zeleninu, je zdravá, obsahuje vitamíny, vlákniny a hlavne zasýti vás.
 • Ovocie nejedzte vo večerných hodinách – večer ovocie už nie je najvhodnejšie, pretože obsahuje cukor.
 • Kupujte čo najmenej polotovarov – polotovary nepatria do zdravého stravovania, pretože obsahujú pochybné látky, soľ a často sú tučné. Radšej si vždy pripravte vlastnú polievku alebo omáčku miesto kupovania náhrad v sáčkoch.

Redukčná diéta – druhých šesť pravidiel:

 • Pite aspoň 2 litre nesladených tekutín denne – vhodná je voda z kohútika, neperlivá alebo mierne perlivá voda a čaj bez cukru.
 • Nezabúdajte na pohyb – pri chudnutí je dôležitá pravidelná fyzická aktivita. Navyše by ste mali cvičiť každý druhý deň a to ako aerobne (beh, jazda na bicykli, plávanie, aerobik, atď.), tak aj posilňovať.
 • Nejedzte vyprážané a tučné jedlá – vyprážané ani tučné jedlá nepatria do redukčnej diéty, preto neuškodí, ak ich obmedzíte na minimum. Raz za čas si ich dať môžete, ale naozaj obmedzene. Redukčná diéta redukuje.
 • Obmedzte príjem cukru a sladkostí – cukor sa vo veľkom množstve automaticky ukladá do tukov, preto nie je vhodné jesť rôzne maškrty a pridávať dodatočný cukor do kávy alebo omáčok.
 • Nepreháňajte to so solením – soľ zadržiava vodu a tiež je vďaka nej väčší hlad. Obmedzte solenie čo najviac to len ide.
 • Vážte sa len raz týždenne a tiež sa nezabudnite zmerať – váha sa nemení zo dňa na deň, preto je zbytočné sa vážiť každý deň. Zvážte sa raz týždenne ráno za rovnakých podmienok. Tiež by ste mali doplniť váhu o miery, ktoré si zapisujte a porovnávajte. Zistíte tak, či ste schudli naozaj tuk a nie len vodu.

YOUR COMMENT