Paleo diéta

Paleo diéta je svojím spôsobom jedinečná diéta. Znamená návrat k stravovaniu na spôsob jaskynných ľudí. Paleo diéta je ďalším z moderných stravovacích trendov. Rovnako ako Dukanova diéta je založená na nízkom príjme sacharidov a vyššom príjme proteínov. Vznikla z predpokladu, že praveká strava z doby jaskynných ľudí, kde sa človek živil len lovom a zberom, je lepšia a zdravšia, než súčasná strava založená na priemyselne spracovaných potravinách. Nabáda k návratu k prírode, konzumovaniu len prirodzených potravín (mäsa, rýb, bobuľového ovocia a zeleniny, vajec, živočíšnych tukov), prikazuje vyradiť z jedálnička všetky priemyselne spracované potraviny, obilniny a mliečne výrobky, ale aj napr. strukoviny, semená a rastlinné oleje. Takže pozor na to, čo jete ľudkovia.

Paleo stravovanie je založené na zvýšenom príjme tukov, rozumného množstva proteínov a nižšom množstve sacharidov.

Ukážky paleo potravínPaleo diéta – vhodné druhy potravín, mäsa, ovocia a korenín

Pochutiny a korenia: kokosová a mandľová múka, balzamikový ocot, agáve sladidlo, jablčný ocot, med, vanilka, celé čierne korenie, morská soľ, oregano, bazalka, tymián, rasca, škorica, cesnak, kajenské korenie, chilli korenie, paradajkový pretlak, kokosový olej, mandľový olej, panenský olivový olej, sezamový olej.

Ovocie a zelenina: tmavá listová zelenina, špenát, kapusta, ružičkový kel, brokolica, karfiol, mrkva, huby, čučoriedky, maliny, jahody, banány, pomaranče, grep, jablká, špargľa, avokádo, cibuľa, sladké zemiaky.

Mäso: kuracie, bravčové, hovädzie, ryby, byvolie.

Doplnkové potraviny: kokosový olej, kokosové mlieko, mandľové mlieko, vajcia, orechy, sušené mäso.

Paleo diéta je špeciálne nastavená tak, aby človek dodržiaval biologické nastavenie svojho tela. Tak je možné naplniť genetický potenciál a začať žiť lepšie a hlavne zdravšie.

 

Čo jesť

Čomu sa vyhnúť

Ovocie

Mliečné výrobky

Zelenina

Obilniny

Chudé mäso

Priemyselne spracované jedlo, cukry a polotovary

Morské plody

Strukoviny

Orechy a semená

Škroby

Zdravé tuky

Alkohol

 

Osobné skúsenosti s paleo diétou

Pocítil som veľkú pozitívnu zmenu v správaní celého môjho tela. Mal som dostatok energie, lepší spánok, zdravšiu a lepšiu pleť. Chuť na tukovejšie potraviny, zeleninu a nie na sladké veci, čo bolo super. Preto by som túto stravu/diétu odporúčal ľuďom, ktorí majú problém s ovládaním sladkých chutí a možno aj niektoré zdravotné problémy. Každé ľudské telo je iné a verím, že paleo diéta dokáže pomôcť ľuďom so zažívacími problémami. Jedným z dôvodov prečo to pomôže je podľa mňa to, že sme veľmi presladená a priemyselná spoločnosť.

Na moje chudnutie táto paleo diéta nemala veľmi veľký vplyv. Možno je to aj tým, že moje telo jednoducho neznesie veľké množstvo bielkovín, hoci u mňa prevládali ryby a vajíčka. Určite by po tejto diéte schudli bežní jedáci slovenskej kuchyne a veľkí jedáci sladkostí a múčnych vecí. Neskáčte do nej ale bezhlavo, pretože návrat na bežnú stravu by vás mohol stáť veľa kíl navyše.

YOUR COMMENT