
Nízkosacharidová diéta – účinná diéta, ktorá vraj veľmi efektívne funguje alebo naopak?
Táto sa špecializuje na minimum prijímaných sacharidov, snaží sa ich takmer úplne vylúčiť. Hlavnou zložkou potravy pre vás bude mäso, tučné syry alebo vajíčka. Nízkosacharidová diéta má jeden cieľ – dostať telo do ketózy.
Nízky príjem sacharidov a ich obmedzenie na maximálne 70 gramov za deň – dochádza k spotrebe glykogénu, ktorý je uložený vo svaloch a pečeni. Z neho telo ďalej čerpá energiu. Zbavujeme sa tak tuku a kilá idú veľmi rýchlo dole. Zároveň sa nám vyrovná hladina cukru v krvi a možno redukovať aj niektoré ďalšie zdravotné problémy. Tohto javu z časti využívajú aj profesionálni kulturisti, nazývajú ho napríklad ako sacharidové vlny.
Spôsob obmedzenia sacharidov (prípadne aj tukov) v nízko-sacharidovej diéte je vlastne základným a jednoduchým postupom, ktorý v snahe schudnúť používa viacero jednotlivcov. Nezabúdajte však, že bielkoviny musíte držať pomerne vysoko a neschyľujte sa ani k príliš drastickým kalorickým deficitom, tzn. neznižujte súčasne vo výraznom množstve aj sacharidy aj tuky, ale vhodne to dopĺňajte, aby ste dostali potrebný denný energetický prísun.
Dôležité je aj správne načasovanie príjmu jednotlivých živín (tie menšie množstvá sacharidov, ktoré prijmete, si nechajte hlavne v čase po ťažších športových aktivitách). Existuje viacero typov nízkosacharidových diét, no základné parametre majú spoločné.
Nadmerné množstvo bielkovín v tele prejaví svoju silu. Síce sa začne zväčšovať a mohutnieť svalová hmota, čo je účinok tejto nízkosacharidovej diéty. Sacharidy sú ale dôležité a po čase telu veľmi chýbajú. Nadmerná konzumácia bielkovín môže spôsobiť zapáchajúci pot, nedostatok energie, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení, môže sa objaviť zápach z úst, bolesti hlavy a kĺbov alebo poškodenie obličiek a pečene či zhoršené videnie. Nízkosacharidová diéta teda môže spôsobiť aj zdravotné problémy pri dlhodobom užívaní. Takže ľudkovia pozor.
Nízkosacharidová diéta – 5 pravidiel, ktoré je potrebné dodržať!
1. Vyhýbajte sa bielym sacharidom alebo čomukoľvek, čo ich obsahuje.
2. Jedzte stále dookola rovnakých pár jedál (netreba to preháňať).
3. Nepite kalórie (pozor na sladené nápoje, sladké džúsy).
4. Nejedzte ovocie (ovocie nepotrebujete jesť každý deň, no nie?).
5. Jeden deň v týždni si dajte pohov a napchajte sa.
Ako alternatívu môžete použiť proteinovú diétu alebo paleo diétu. Informácie o týchto diétach nájdete na našich stránkach.